Strážci černého kamene

13.09.2013 18:42

    Je všeobecně známo, že antická kultura holdovala nejrůznějším druhům lásky. Je proto zřejmé, že podle toho existovaly i různé druhy prostituce, homosexuální mužskou nevyjímaje. Zvláštní kategorii mužské prostituce tvořili kněží-kleštěnci bohyně Kybelé, a také bohyně syrské - Dea Syria. Náboženský kult bohyně Kybelé pochází původně z Frygie, z Malé Asie se dostal na Krétu a do Řecka, a koncem třetího století do předkřesťanského Říma. Kybelé byla uctívána v podobě černého kamene, sloužili jí vykleštění a zženštilí muži, kteří provozovali homosexuální prostituci. Pausanius o tom píše: „Dymejští mají chrám Athénin s velmi starým obrazem, pak chrám matky Diudymene (= Kybelé), a svatyni zasvěcenou Attovi. O Attovi jsem se nemohl nic dozvědět, poněvadž to patří k tajné bohoslužbě. Ale Hermesianax, spisovatel Elegií tvrdí, že jeho otcem byl frygický Kalaos, a Attes byl svou matkou porozen neschopný k plození dětí. Když dospěl, přesídlil do Lýdie a slavil u Lyďanů matčiny orgie; získal u nich takovou vážnost, že Zeus ze zlosti poslal proti Attovi divokého kance do osení Lyďanů. Tu tímto kancem zahynul s jinými Lyďany i Attes.“
    Z této legendy se podle některých badatelů dá prý odvodit, že Kybelin kult byl založen původně z popudu homosexuálně založených lidí. Kastrace kybeliných kněží zvaných galli vznikla takto: „Zeus nechal ve spánku své semeno vytéci na zem; z toho povstal časem démon s obojím stydkým ústrojím, s ústrojím muže i s ústrojím ženy. To byl androgynický Agdistis. Bohové jej spoutali a uřízli mu mužské pohlaví. Tak se z něj stala žena, Veliká Matka Kybelé, a z mužského údu povstal mandlovník. Z něj si jeden plod zastrčila do ňader dcera říčního boha Sangaria, otěhotněla, a porodila nádherného Atta, Kybelina miláčka, který se později postižen šílenstvím sám vykleštil. Boží matka Kybelé si pak zvolila vykleštěného hocha pro jeho krásu za svého kněze. To byl první kněz Kybelin, první gall, jehož vykleštění a poženštění napodobovali často při orgiastických slavnostech Kybeliných také laikové.“
    Podíváme-li se tedy na polosvět prostituce brýlemi magických řemesel, klidně můžeme konstatovat, že i toto řemeslo má svoje zajímavé okultní pozadí, zvyky a obyčeje. Soustředili jsme se především na období starověku, a na posvátnou prostituci. Badatelé tvrdí, že ta posvátnost vyplývá z prastaré tradice podle všeho agrárních kultů plodnosti. Nevím, na tomto světě je možné úplně vše. Záměrně jsme nezmínili některé souvislosti sexuální magie, ať už tantrické, nebo jiné. To bychom se ocitali na velmi tenkém ledu spekulací. Nicméně je zřejmé, že s koncem antického světa prostituce nezmizela. Nevíme to sice úplně přesně, ale domníváme se, že s příchodem křesťanství byly potlačeny alespoň některé orgiastické kulty a chrámová prostituce. Těžko říci proč, církevníci nicméně udělali prostitutku, byť nejsvětější, i z Ježíšovy ženy Máří Magdaleny. I v gnostické legendě o Šimonu mágovi nacházíme prostitutku.
    Při bližším pohledu bychom mohli vysledovat také zajímavé souvislosti s cechem lazebnic, a mnohý nevěstinec, dodnes provozovaný nejsvětější katolickou církví, bychom mohli ironicky považovat za zdegenerovanou podobu někdejší chrámové prostituce. Také metresy francouzských králů, jinak poněkud elitnější nevěstky, se velmi rády oddávaly praktikám nejčernější magie, a pokračovat bychom mohli úvahami o černých mších, a posléze i vraždách neviňátek. Rozhodně už dnes nelze psát o pověrách, zvycích, a možná i čarách prostitutek současných. Ale dryáčnice jsou to náramné, o čemž svědčí značný počet uspaných a okradených klientů. V každém případě se nám snad podařilo dokázat, že nejstarší řemeslo je i právoplatným řemeslem magickým.
    Ještě malá perlička. Pokud si to Herodotos nevymyslel, v jednom jeho spisu lze nalézt zmínku, že faraon Cheops, prý ve snaze získat peníze na dostavbu Velké pyramidy, nutil svou dceru k prostituci. Gigantická stavba stojí, a pokud by se tak opravdu mělo stát zásluhou vnad faraonovy dcery, pak nelze než vysoce ocenit její vskutku gigantické nasazení. Měla by mnohem větší zásluhy než sám Cheops...