Může to být cokoliv...
Opět si uvědomme, že ne všechna UFO jsou UFO. Některá pozorování zcela jistě mohla zaznamenat lidský výrobek. Ať už šlo o meteorologické balónky a balóny, reklamní vzducholodi, letadla, zejména speciální, některá pod trupem nosí obrovský kovový kotouč. A ovšem i části družic a nosných raket, vracející se z vesmíru na rodnou planetu a hořící v atmosféře. V současné době je tohoto „smetí“ ve vesmíru nespočítaně. Včetně rukavice ztracené z lodi Gemini 4, nebo fotoaparátu, který „vypadl“ z Gemini 10.
V úvahu musíme vzít i rakety vojenských sil. Na různých místech v Patagonii, v amazonské nížině, či v jižním cípu Latinské Ameriky, jsou v krytech rozmístěny americké antirakety. Prý jako obrana proti případnému čínskému jadernému útoku. Pokusy s raketami tu a tam mohou mít nějaké to UFO na svědomí.
Za úvahu však stojí domněnka, že UFO jsou novým relativistickým úkazem. Mezi jinými dohady má tato domněnka své místo. Zmínili jsme se o Heimovi, kdo to byl? Roku 1952 vystoupil bezruký a slepý válečný invalida, fyzik Burghart Heim z Göttingenu, se svou matematickou teorií. Tvrdil, že je možné ji dokázat i experimentálně. Vycházela z pokusů Francouze Pagése, konstruktéra létajícího disku, vznášejícího se v elektrostatickém poli a z teorií o průběžném vytváření a mizení hmoty. Což byly teorie Hoyleho a Knappa. Heim tvrdil, že se hmota může nacházet v dosud neznámé formě tzv. „mezopole“, mezi silovým polem elektromagnetickým a gravitačním, a že toho mezopole může být využito ke konstrukci kosmické lodi diskovitého tvaru, schopné vyvinout vyšší rychlost než rychlost světla! A tím tedy prakticky dosáhnout neviditelnosti. Konečně díky vhodně uspořádaným „budičům pole“, které také propočítal, bude loď odolná proti haváriím i deformacím a bezpečná pro posádku i při náhlé změně směru letu, nebo zastavení na místě.
Je to jistě hodně fantastická teorie, ale samotná skutečnost, že se objevila a byla přijata se zájmem, svědčí o kvalitách známého fyzika. Její přijetí, třeba i částečné, by znamenalo opravu, ne li úplnou revizi Einsteinovy teorie relativity. Už jen kvůli nadsvětelným rychlostem, které obecná teorie relativity vylučuje. Zdá se, jakoby se tato teorie dále rozpracovávala, a možná i přinesla nějaké výsledky. Potvrzovaly by to prozatím velmi opatrně vyslovované námitky proti teorii relativity. Hlavně proti jejím bývalým pilířům, například posunu Merkurova perihelia. Buď jak buď, Heimova kosmická loď by vykazovala vlastnosti shodné s řadou dosud nevysvětlitelných pozorování létajících talířů, schopných měnit při obrovských rychlostech rázem směr, nebo se zastavovat bez zřejmé úhony UFO samotného, nebo případně pilota, či posádky. Prakticky v mžiku se objevovat „jakoby z prostoru o jiné dimenzi“. Heim zvažoval šestirozměrný prostor. A opět ve zlomku vteřiny mizet, což obvykle bývá popisováno jako „neuvěřitelná rychlost“.
Budeme li v této souvislosti uvažovat o strojích blízkých pozemské konstrukci, jsou takové výkony prostě vyloučeny. Setrvačné síly by smáčkly i nejtvrdší ocel, nebo titan, jako hrudku plastelíny. Nebudeme li brát na zřetel Heima, jediným jiným vysvětlením těchto pozorování je radikální změna názoru na UFO. Objevila se teorie, že UFO nejsou ničím jiným, než projekcí velmi úzkého svazku viditelných paprsků, lze ho přirovnat například k laseru, jehož zdroj je mimo naší Zem, mimo atmosféru. Šlo by snad o soustavnou optickou lokaci, nebo pozorování, což by vysvětlovalo i sledování letadel a jejich svazů, případně katastrofy, kdy stroj do takového svazku, který může být nositelem značné tepelné energie vlétne. Svazek by se patrně promítal na vrstvách ledových krystalů, mlhy, nebo rozličně teplého vzduchu. Při pohybu zdroje pak přirozeně může promítaný kotouč dosahovat obrovských rychlostí a rázem zastavovat. Jestliže by byl zdroj vybaven zařízením na změnu ohniska projekčního objektivu, nebo jiným podobným zařízením, mohl by náhlým zmenšením kotouče imitovat jeho prudké vzdalování do výše. Což o to, představa je to moc pěkná, a také zajímavá. Až na to že nevysvětluje, proč by to případní mimozemšťané dělali...